Hospital Kuks - turistické zajímavosti v okolí

 

Braunův Betlém

Nový les u Žirče skrývá přírodní galerii barokních soch, kterou zde vytvořil v letech 1726 – 1733 Matyáš Bernard Braun pro hraběte Šporka. Místo plné skal, balvanů a pěknou přírodou bylo pro majitele panství Šporka velkým lákadlem k rozjímání a odpočinku. Lesní zátiší se sochami poustevníků, reliéfy s biblickými výjevy a sochy svatých je vzdáleno od Hospitalu Kuks 3 km snadnou procházkou. Vydat se k němu můžete i z druhého parkoviště, kam pojedete přes Choustníkovo Hradiště a cesta pěšky pak potrvá jen 15 minut. Vstup je volný, dostavit se sem můžete kdykoliv. Co vše je k vidění? Například skála s vytesaným rámem, poustevník Juan Garinus,  postava ležícího Jana Křtitele na poušti, poustevník Onufrius, Máří Magdalena jako poustevnice, vidění sv. Huberta nebo skupina Klanění pastýřů, Narození Krista či Příchod Tří králů.
 

Choustníkovo Hradiště

Vesnici Choustníkovo Hradiště najdete v okrese Turnov, pět kilometrů od Dvora Králové nad Labem. V současnosti se můžete podívat jenom na zříceniny hradu na vysokém ostrohu, který obtéká potok. K vidění jsou valeně zaklenuté sklepy, někde torza obvodové zástavby a zbytky bergfritu. Zřícenina je volně přístupná. Na zdejším hradě se často střídali majitelé a jedním z nich se stal i Jan Špork a po něm jeho syn František Antonín Špork, který sice hrad rozšířil, ale pak se soustředil na blízký Kuks. Do roku 1739 ho využívaly celestýnky, pak se využíval jako sýpka a na konci 18. století jako opuštěný postupně chátral.

 

Lázně Velichovky

Velichovky mají již více než stoletou historii. Přírodním léčivým zdrojem je tady křídová slatinná zemina, napájená prameny vody se železem a uhličitanem vápenatým. Velmi hustá slatina je unikátem na našem území a zásoby se odhadují na dalších 150 – 200 let. Ve Velichovkách se léčí nervové nemoci a pohybové ústrojí. Přijíždějí sem lidé na rehabilitaci po úrazech, před a po operacích kloubů a kostí. Nedaleko lázní se můžete vypravit na zříceninu Rotemberk ve směru Smiřice. Zbytky zdí a valů jsou jedinou památkou na hrad z poloviny 13. století.

 

Ratibořice

Státní zámek Ratibořice je národní kulturní památka a první písemná zmínka se dochovala z roku 1388. Nad současným areálem zámku stála na návrší rytířská tvrz a majitelem byl rytíř Vaněk ze Žampachu (z Ratibořic). Tvrz později zanikla. Kníže Lorenzo Piccolomini se na začátku 18. století pustil do stavby zámečku k občasným pobytům panstva během léta a v čase honů. O proměnu na trvalé letní sídlo se postarala Kateřina Vilemína vévodkyně Zaháňská a díky ní vznikl i krajinářský park. Na zámku si můžete prohlédnout několik místností s bohatým interiérem – Pánský salon s bustami panovníků, Společenský salon vybavený podle stylu Ludvíka XVI., Hudební salon, Salon tří císařů, Ložnici, Šatnu a mnoho dalšího.  Více informací o zámku v Ratibořicích
 

Okolí hospitalu Kuks nabízí velké množství turistických zajímavostí, které stojí za návštěvu. Vyražte k nám na dovolenou nebo prodloužený víkend a zajistěte si ubytování ve Východních Čechách dle Vašich představ.

Poznejte další zajímavá místa v Česku

Rádi poznáváte hezká místa a nevíte kam vyrazit? Vydejte se k Turnovu a objevte možnosti výletů v okolí zámku Hrubý Rohozec. Najdete tu místa jako Hrad Frýdštejn nebo třeba Trosky.